Mozaika
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Mozaika

Osmé nejlepší československé duchovní fórum.
 
PříjemPříjem  HledatHledat  Latest imagesLatest images  RegistraceRegistrace  Přihlášení  

 

 Toltékové

Goto down 
3 posters
AutorZpráva
mr.imp

mr.imp


Poeet p?íspivku : 9
Registration date : 21. 01. 06

Toltékové Empty
PříspěvekPředmět: Toltékové   Toltékové EmptyMon 23 Jan Mon, 23 Jan 2006 16:32:42 +0300 16:32

Ahoj všem, tak jsem si udělal chviličku pro vás Smile

Neznám Papadžího ani Sailora Boba Adamsona, ale těším se na porovnání pohledů na svět který prezentují s pohledem Toltéků.

Nejříve bych chtěl objasnit svůj záměr.
Asi před půl rokem jsem si koupil v jednom milém knihkupectví zcela namátkou vybranou knihu Carlose Castanedy Síla Ticha (osmá v řadě). Castanedu jsem do té doby znal pouze jako jakéhosi antropologa, který dělal rozhovory s jakýmsi indiánským šamanem a převážně se měly týkat halucinogenů. Ještě snad něco o šamanských světech či co, ale od toho jsem nečekal už vůbec nic.
Takže Síla Ticha mě velice překvapila...setkal jsem se zde s nagualem donem Juanem. Zjistil jsem že zde CC prezentuje ve svých poznámkách a rozhovorech velice ucelený a mne naprosto neznámý pohled na svět kolem nás. Poté jsem si v krátké době dokoupil ostatní knihy CC (je jich 12) a několik dalších od jiných autorů zabývajících se Toltéky. Od té doby jsem je již několikrát přečetl a neustále více a více pronikám do tohoto učení a shledávám zde podobnost s evropskými filosofy jako C.G.Jung a S.Freud a v daleko hlubší úrovni i s buddhistickými učeními. Evropské filosofy znám pouze okrajově ale pro zájemce doporučuji knihu Norberta Classena "Vědění Toltéků". Classen je sám Toltékem a dle mého názoru velice bystře a zdařile zde své učení porovnává s výše zmíněnými. Toltéky a Zen-Buddhismus porovnává zase Gato.
Proto si myslím, že by zde mohla vzniknout velice zajímavá diskuze, kde bychom si oba pohledy na svět mohli navzájem přiblížit a porovnat(nebo i více)
afro cyclops afro

Tím jsem se poněkud zdlouhavě uvedl. Toltécká nauka je velice pragmatické a praktické učení, přesto asi v jiném smyslu než bývá běžně chápáno. Jsou to bojovníci za svobodu, kteří se snaží naprosto ovládnout své vnímání. To vyžaduje úplnou bezchybnost. Zde si dovoluji použít jednu interpretaci donJuanova hlavního cíle Toltéků, kterou si tímto vypůjčuji z knihy Norberta Classena, Vědění Toltéků:
" Proč tedy don Juan vyučuje čarodějství? Jak jsme již uvedli, jde o účelový prostředek. Různé popisy světa mají být použity proti sobě, aby bylo možné dosáhnout konečného osvobození. Toltékové unikají mezerou mezi popisy, pro niž žádný popis neplatí, aby dosáhli vidění, pravého poznání světa."
Toltékové tvrdí, že svět který vnímáme jako svět věcí, je pouze interpretací energie kterou jsme schopni vnímat. Svět věcí v transcendentálním smyslu neexistuje, je zde pouze nekonečný vesmír a v něm nekonečné množství energie.
A Toltékové jsou schopni své vnímání natolik ovládnout, že se dokáží libovolně pohybovat mezi světy, měnit se kupříkladu na zvířata či stromy, pokud o to budou stát, vidět energii v čiré podobě jak proudí vesmírem, apod. Cílem Toltéku je ale neulpět na žádném popisu, nastřádat dostatek energie, proklouznout mezi světy a tím dosáhnout nesmrtelnosti.

Toltékové jsou praktikové. Nejen co se vnímání týče nýbrž během veškerého konání apod.

Zde jsem pouze naznačil letmo pár asi zatím zmatených bodů. Na "příště" se trochu připravím, pročtu si zbylé příspěvky na tomto fóru a zkusím si připravit nějaké přiblížení části této nauky.

Nejsem zrovna pánem slov, takže omluvte kostrbatost tohoto přízpěvku, jsem vyčerpán) drunken
Návrat nahoru Goto down
Míša

Míša


Poeet p?íspivku : 141
Registration date : 30. 11. 05

Toltékové Empty
PříspěvekPředmět: Re: Toltékové   Toltékové EmptyMon 23 Jan Mon, 23 Jan 2006 18:00:44 +0300 18:00

ahoj, ještě než zareaguju (budu předtím muset vypnout pošítač a přečíst si znovu, co jsi napsal - za chvilku mi přijdou domů děti, ne mé-e-é ale jako by byly mé, je mám tak rád mňam I love you ) tak pošlu jeden univerzální odkaz, ehm, sebepropagace.. na Papadžího a Boba Adamsona fungující i jako rozcestník na jejich (spíš Bobovi) aktivity.. (je v důchodu, vaří? Poznamenává si myšlenky na PC? CO vlastně asi dělá? hmmmm)

http://www.papaji.cz/: zde
Návrat nahoru Goto down
http://www.papaji.cz
mr.imp

mr.imp


Poeet p?íspivku : 9
Registration date : 21. 01. 06

Toltékové Empty
PříspěvekPředmět: Re: Toltékové   Toltékové EmptyMon 23 Jan Mon, 23 Jan 2006 19:39:45 +0300 19:39

Míša napsal:
ahoj, ještě než zareaguju (budu předtím muset vypnout pošítač a přečíst si znovu, co jsi napsal - za chvilku mi přijdou domů děti, ne mé-e-é ale jako by byly mé, je mám tak rád mňam I love you ) tak pošlu jeden univerzální odkaz, ehm, sebepropagace.. na Papadžího a Boba Adamsona fungující i jako rozcestník na jejich (spíš Bobovi) aktivity.. (je v důchodu, vaří? Poznamenává si myšlenky na PC? CO vlastně asi dělá? hmmmm)

http://www.papaji.cz/: zde
neboj...dival jsem se uz pred tim) jen jsem si nestihl prostudovat zatim Cool
Návrat nahoru Goto down
Janka




Poeet p?íspivku : 10
Registration date : 02. 12. 05

Toltékové Empty
PříspěvekPředmět: Re: Toltékové   Toltékové EmptyTue 24 Jan Tue, 24 Jan 2006 16:51:41 +0300 16:51

sunny
Existují pro mne pouze cesty

Po stezkách srdce. Jen po

Takových cestuji a projít je

V celé délce je jedinou

Hodnotnou zkouškou, kterou znám.

A tak po nich cestuji a bez

Dechu se dívám a dívám.



Don Juan

tak vitaj nazerajúci na svet cez pohlad Toltékov Laughing
http://dreamingwolf.sk/
Návrat nahoru Goto down
Janka




Poeet p?íspivku : 10
Registration date : 02. 12. 05

Toltékové Empty
PříspěvekPředmět: Re: Toltékové   Toltékové EmptyTue 24 Jan Tue, 24 Jan 2006 17:00:31 +0300 17:00

sunny
poznám tento smer bytostí hľadajúcich a "realizujúcich v praxi", ale nie som asi dobrým praktikantom Smile , co uz narobím flower
(to len na margo poznamky, o praxi a citani ) I love you
Návrat nahoru Goto down
Janka




Poeet p?íspivku : 10
Registration date : 02. 12. 05

Toltékové Empty
PříspěvekPředmět: Re: Toltékové   Toltékové EmptyTue 24 Jan Tue, 24 Jan 2006 17:39:15 +0300 17:39

Pre vysvetlenie: citácie zo stránok Dreamingvolf o tolteckom uceni

Cesta srdca, cesta poznania, cesta slobody


Toltékovia sa vyhýbajú označovaniu svojej cesty za duchovný systém; toltécka cesta je totiž skôr spôsob života, vedúci k totálnemu oslobodeniu sa od všetkých sociálnych obmedzení a konvencií, a teda k slobode byť tým, kto v skutočnosti ako ľudské bytosti sme, a vnímať v celom rozsahu tejto tajuplnej kapacity.

Čokoľvek je len jednou z milióna ciest. Preto musíš mať neustále na pamäti, že cesta nie je ničím viac, než cestou; ak cítiš, že sa po nej nedá ísť ďalej, nemusíš na nej silou-mocou zostávať. Aby si mal v tomto jasno, musíš viesť sporiadaný život. Len vtedy si budeš stále uvedomovať, že cesta je iba cestou a nie je pre teba ani pre iných žiadnou urážkou, keď ju opustíš, pretože tak tvoje srdce cíti (...)



Prezeraj si každú cestu pozorne a rozvážne. Vyskúšaj ju toľkokrát, koľkokrát to budeš považovať za potrebné. Potom si sám sebe, iba sám sebe, polož jedinú otázku (...) Má táto cesta srdce? (...) Ak áno, potom je to dobrá cesta; ak nemá, potom nie je k ničomu. Ani jedna z nich nikam nevedie; jedna však srdce má, druhá nie. Jedna je radostnou cestou a pokiaľ po nej ideš, si s ňou zajedno. Druhá ťa privedie k tomu, že prekľaješ celý svoj život. Prvá ťa činí silným, druhá ťa oslabí.“ - Don Juan Matus v knihe Carlosa Castanedu, „Učení dona Juana

Je nesmiernou chybou a omylom, ktorý môže mať fatálne dôsledky, ak budú "praktikanti" toltéckych učení brať a chápať tieto učenia doslovne. Takmer nič z toho, čo je popísané a uvádzané o toltéckom systéme nie je také, aké sa na prvý pohľad zdá! Toltécke chápanie mnohých pojmov, ktorými je toto učenie popisované, je diametrálne odlišné od chápania bežných ľudí, zajatých popisom sociálneho rádu a jeho konsenzu...

za "moje" vnimanie flower
Inak zaujímavé pohľady na existenciu , ale debatovať o tom je pre mňa ako hovoriť resp. písať to iste, o tom istom, dokola len raz modrou, alebo ružovou farbou, pohľady z rôzneho uhlu na tu istu večnosť,vedomie,nekonečno To....,jeho premenu,vznikanie,zanikanie sunny

aj keď je vonku mrazivo zelam horuce I love you I love you I love you a príjemný zvyšok dňa sunny
Návrat nahoru Goto down
Míša

Míša


Poeet p?íspivku : 141
Registration date : 30. 11. 05

Toltékové Empty
PříspěvekPředmět: Re: Toltékové   Toltékové EmptyTue 24 Jan Tue, 24 Jan 2006 20:44:13 +0300 20:44

Ja nejdriv zareaguju na tvuj uvod - prvni polovinu prispevku. Zajimave. VIs, ze kdyz jsem se snazil Boba prostrednictvim emailu zeptat, jaka je podobnost mezi advaitou (nepritomnost jednotlivce nebo svobodne volby, ziti zivota beze snahy o jeho kontrolu..) a puvodnim ucenim nebo duchovnem aboridžinců, tak si právě povídali u Camerona doma, děti jim tam zlobili, a já dostal odpověď ještě předtím, než mi odpověděl (ještě jsem si to popravdě až k té odpovědi neposlechl :-) a to tak, že Boba nic z toho nezajímá nebo nevzrušuje - advaita, nedualita je právě to nezapletení se v konceptech nebo učeních, v rozebírání a dohadech, je to přeci to přítomné vědomí, které tu je, ponecháno takové jaké je s možností věnovat se čemukoli (jakýmkoli myšlenkám) a rovnež ponechat se (je) v tichém usebrání, kontemplaci. Bob se v šou z tohoto týdne zmínil o tom, že jsou obojí - jak aktivita mysli, tak tichost dočasné a týkají se jen tohoto života, nebo mysli. Činnost i nečinnost.

Ve skutečnosti je jen teď, které nemá smysl rozebírat, to je.

:-) Advaita tedy není žádné učení - na papíře možná a definované v akademických kruzích jako filozofie také, ale ve skutečnosti není. Jde jen o komentáře a smích a cokoli co se objevuje na tím nedotčeném základě, nepopsatelném ničím. Tím jsme beze snahy...

to ke tvému úvodu. Dám si pauzu a zkusím si přečíst i druhou část :-).

Takže ne praxe advaity, to by byl non sense.
Návrat nahoru Goto down
http://www.papaji.cz
Míša

Míša


Poeet p?íspivku : 141
Registration date : 30. 11. 05

Toltékové Empty
PříspěvekPředmět: Re: Toltékové   Toltékové EmptyTue 24 Jan Tue, 24 Jan 2006 21:15:49 +0300 21:15

"Snahu o bezchybnost" jsem zaznamenal i u Jógy v denním životě a dalších učení, zejména Kundaliní-jógy , meditace, buddhismu a podobně. Je to spojení teorie a praxe.

V advaitě, jak ji prezentuje Bob (linie N.. něco sampradéja, ze které pochází i Nisargadatta) a několik zenových "učitelů" budhismu, poznání, probuzení - konkrétně 6.patriarcha (náhlé učení v "tribunové sůtře" z asi 16.století - a on, 6.patriarcha, odkazuje na diamantovou sůtru atp., takže tradice "náhlého probuzení sahá zřejmě ještě dále do historie, jsou zde i další "advaitové" spisy), u Papadžího šrí HWL Púndží (přes Ramana Mahárišiho, který byl mimochodem velmi spontánní a pan Vacek jej, nebo jeho učení, prezentuje scestně) a několika mála dalších je o této "normálnosti" zmínka. Všude jinde se setkáš s učením. Tady ne.

Pochopte prosím (kdo? :-)), že advaita není učení, ani praxe - je to jen vysvětlení, že "toho" se netýká praxe a nic. Po takovém "náhlém probuzení" do normálnosti (přirozenosti) opadne snaha (iluze) získat cokoli jiného. To je vše.. :-) a nyní k cestě Toltéků.

Ne, ještě chvilku zůstanu u Jógy v denním životě. V Radžastánu v Indii jsou ašramy na místech, jde žili velcí světci této linie (Dévpurudží, Maháprabhudží), a tam, například u šré Dévpuridžího ášramu jsou takové hutky, chýše, do kterých se aspiranti uchylují a žijí extrémně sattvicky. To je odkaz a učení Maháprabhudžího z Radžastánské pouště (o kterém se říkalo, že byl vševědoucí) a Dévpuridžího (uměl vrátit život). S takovýmito liniemi protknutými nenormálními (ve smyslu ne běžnými) silami se lze velmi ojediněle setkat nejspíše v různých koutech světa, a jestli píše Castaneda pravdu, je to, možná, i případ toltéků. Ale, toto a disciplína provázející Jógu v denním životě a zřejmě i tvé toltéky není ve své podstatě shodná s advaitou, o které mluví Bob, protože ta je nejryzejší jednoduchostí a prostotou, protkaná slovy o nedosažitelnosti "toho", snaze, která odvádí od "dosažení toho", které tu je.

A-dvaita je nedualita, svoboda, život.. tak jak je! Jen ponecháš to, jak to je ať to jak to je.


:-)

A Dál k tomu co píšeš..

kromě toho ovládnutí by to mohla být advaita. Samozřejmě přitom necestuji mezi světy, nespatřuji energii jako senzibilní lidé s proutky .. a nekontroluji a nechci vidět cokoli.

Tak srovnávejme :-).. a spojujme nerozdělené. Měj se

míša
Návrat nahoru Goto down
http://www.papaji.cz
Sponsored content





Toltékové Empty
PříspěvekPředmět: Re: Toltékové   Toltékové Empty

Návrat nahoru Goto down
 
Toltékové
Návrat nahoru 
Strana 1 z 1

Povolení tohoto fóra:Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Mozaika :: Jednotliví učitelé, jednotlivá učení :: Cesta Toltéků-
Přejdi na: